Menopauza mijenja hormonsku sliku žene, a time i njene emocije, tijelo te kognitivne sposobnosti…
Osjećate li se i vi nakon 40. godine nemoćnom kontrolirati svoje emocije (izljev bijesa uslijed plača ili obrnuto) te primjećujete kako vaš mozak nije u stanju izdržati niti najmanji kognitivni napor? Svemu tome dodajte loš i nemiran san, višak kilograma koji se nakuplja u obliku masnih naslaga oko trbuha, valunge, stanjivanje, ispadanje kose i ono očito - gubitak menstruacije …
Najveći MIT menopauze je kako je to samo privremeno stanje i kada valovi vrućine prođu, sve će opet biti u najboljem redu.
Menopauza zapravo nikada ne završava, već traje sve do kraja života (ovo razdoblje naziva se postmenopauza). Počinje padom hormona, a time i vidljivim simptomima i bolesnim stanjima koja nastaju zbog nedostatka estrogena.
Zovem se Petra Kordež, savjetnica sam za prehranu i voditeljica obiteljskog poduzeća Carnium Botanicals. Moja misija je pomoći ljudima da žive zdravijim, opuštenijim i energičnijim životom.
Dugogodišnje savjetovanje i individualni klijenti doveli su me do spoznaje da uvijek moramo otkriti uzrok bolesti i otkloniti ga. Liječenjem simptoma gasimo trenutnu vatru koja se, međutim, vrlo brzo ponovno može rasplamsati.
Zato svakoj bolesti moramo pristupiti holistički. Prije svega moramo razumjeti stanje, bolest, zatim promijeniti određene navike i pomoći si preparatima koji su prirodni, bez nuspojava i potrebni našem organizmu za potporu i optimalno funkcioniranje. Sa zanimanjem i stručnošću sam istražila sve što u nastavku dijelim s vama i želim vam pomoći da zauvijek riješite svoje probleme s upalama i infekcijama.
Žene u menopauzi provedu
čak ⅓ svog života
Predmenopauza / perimenopauza
je razdoblje kada počinju ozbiljnije hormonalne promjene u tijelu, a menstruacija počinje varirati, ali još ne prestaje. To je prirodan proces koji traje od 2 do 8 godina.
PRVI SIMPTOMI: debljanje i masne naslage oko trbuha, umor, smanjene kognitivne sposobnosti, problemi sa spavanjem, svrbež i suhoća intimnog područja, ponavljajuće infekcije mokraćnog sustava, neredovite mjesečnice.
Menopauza
obično počinje oko 50. godine života (neke je žene osjete već u 35. godini, druge tek u 60. godini). Službeno kažemo da je žena u menopauzi kada godinu dana nema mjesečnicu. Biološki gledano, to je kraj fertilnog razdoblja u životu žene, budući da njezino tijelo više nije spremno za sigurno rođenje djeteta.
PRVI SIMPTOMI: smanjenje kognitivnih sposobnosti, duža razdoblja bez menstruacije, valovi vrućine, noćno znojenje, svrbež i suhoća intimnog područja, učestale infekcije mokraćnog sustava.
Postmenopauza
je vrijeme nakon menopauze. U tom razdoblju simptome menopauze možete osjećati čak 5 - 10 godina prije nego potpuno nestanu.
PRVI SIMPTOMI: gubitak menstruacije, gubitak koštane mase, bolovi u kralježnici, zglobovima, gubitak kose.
Što se događa u vašem tijelu tijekom pojedinih faza menopauze i kako se to odražava na vašem zdravlju, blagostanju i izgledu?
1. ESTROGENSKI OBRUČ OKO STRUKA I VIŠAK KILOGRAMA
Žena u menopauzi dobiva do 1 kg godišnje, zbog smanjenog bazalnog metabolizma.
Masne naslage, posebice oko struka, jedan su od najprepoznatljivijih simptoma menopauze.
Ali zašto se to događa?
Iako o estrogenu govorimo kao o jednom hormonu, zapravo postoje 3 biokemijski različite molekule: Estron (E1), (E2) i Estriol (E3). Svaki ima drugačiji zadatak.
Tijekom menopauze jajnici prestaju lučiti “dobar estrogen” (E2), kojeg tijelo i dalje treba. Glavnu ulogu preuzima Estron (E1) koji nastaje u nadbubrežnim žlijezdama. Estron (E1) počinje "seliti" salo sa stražnjice na područje trbuha.
Iako vas ta masnoća čini nervoznom uglavnom s estetskog gledišta, problematična je i sa zdravstvenog jer počinje okruživati unutarnje organe i onemogućuje njihovu funkciju. U toj masnoći proizvodi se još više estrona, što uzrokuje daljnje nakupljanje masnoće i začarani krug je završen.
2. PAD KOLAGENA, STANJIVANJE KOSE I NABORANA KOŽA
Pad estrogena utječe i na prirodne biološke procese u koži. Estrogen ima mnoge funkcije, uključujući regulaciju vode u tijelu (nadutost i zadržavanje vode) i sintezu proteina. Jedan od najvažnijih proteina za koje je odgovoran estrogen je kolagen, ključna građevna jedinica čvrste i elastične kože, duge i zdrave kose te jakih noktiju. Povrh svega, estrogen je važan i za proizvodnju glikozaminoglikana (GAG), dugih lanaca molekula šećera koji vežu vodu i reguliraju vlažnost kože.
Stoga nije ništa neobično da vam je koža suha, bore sve izraženije, a kosa samo prolazno sjećanje na bujnu frizuru koju ste nekoć imali.
Kao da to nije dovoljno, bolovi u zglobovima upozorit će vas i na nedostatak kolagena. Kolagen, koji zajedno s estrogenom počinje nedostajati tijekom menopauze, najvažnija je komponenta vezivnog tkiva.
3. BOLOVI U ZGLOBOVIMA, KRALJEŽNICI I OSTEOPOROZA
Proces osteoporoze jako je ubrzan u žena tijekom prvih pet godina nakon menopauze. Nedostatak estrogena nakon menopauze ubrzava razvoj osteoporoze. Estrogen je neophodan za kalcij u kostmai. Žene imaju manju koštanu masu od muškaraca, a u razdoblju nakon menopauze koštana masa se ubrzano smanjuje, zbog čega su 80% oboljelih od osteoporoze žene. Nakon 50. godine svaka treća žena slomi kost zbog osteoporoze.
4. SUHOĆA I INFEKCIJE INTIMNOG PODRUČJA
Ova statistika će vas iznenaditi!
Svaka druga žena starija od 50 godina susreće se s problemima kao što su suhoća i infekcije intimnog područja i peckanje tijekom mokrenja. Drugo može biti posljedica bakterijske infekcije i suhe sluznice tijekom menopauze. Suhe sluznice posljedica su pada estrogena. Estrogen širi krvne žile i povećava njihovu fleksibilnost, čime se osigurava prokrvljenost intimne sluznice.
5. VALUNZI I EMOCIONALNA RAZDRAŽLJIVOST
Crvenilo lica, ubrzan rad srca i iznenadno znojenje. Opet taj val vrućine!
Koliko vas puta iznenadi kada vam najmanje treba?
Valunzi su jedan od najčešćih simptoma menopauze jer ih doživljava 80% žena. Pojavljuju se jer nedostatak estrogena remeti rad sustava koji se brine za kontrolu tjelesne temperature.
Vjerujem da je tada teško odgovoriti na pitanje "Kako si?" već jednostavno slegnete ramenima.
"Kako bih bila u menopauzi?"
6. NESANICA I UMOR
Svi gore navedeni simptomi ne samo da utječu na opće stanje i promjene raspoloženja, već mogu i skratiti san. Osim valunga koji se javljaju sredinom dana, obilno znojenje može se javiti i noću.
Sve to dovodi do neprospavanih noći i umora tijekom dana.
7. KARDIOVASKULARNE BOLESTI
Poznato je da su žene veći dio života sigurnije od kardiovaskularnih bolesti nego muškarci. No, to vrijedi samo do početka menopauze, odnosno za cijelo razdoblje reproduktivne dobi, kada žena ima dovoljno visoku razinu spolnih hormona estrogena i progesterona. Estrogen je zaštitni čimbenik kardiovaskularnog sustava, a kada razina padne povećava se rizik od komplikacija. Dobno specifična učestalost kardiovaskularnih bolesti povećava se 2 do 6 puta tijekom menopauze.
Ostali znakovi koji ukazuju na to da se suočavate s menopauzom:
- teško vam je usredotočiti se, um vam cijelo vrijeme luta,
- primjećujete probleme s pamćenjem,
- imate suhu kožu, usta i oči,
- morate češće ići na toalet (mokriti),
- bole vas prsa,
- često imate glavobolje ili migrene,
- osjećate ubrzan rad srca,
- imate probleme s infekcijama mokraćnog sustava,
- primjećujete smanjenje mišićne mase,
- osjećate bol u zglobovima,
- padaju vam grudi,
- dlake vam počinju rasti na neobičnim mjestima - kao što su zalisci (to je zbog niske razine estrogena i visoke razine testosterona).
Kao što vidite iz opisa, za medicinska stanja i neugodne simptome menopauze kriva je hormonska neravnoteža, uglavnom uzrokovana estrogenom.
Stoga vam želim povjeriti koja tri organa trebaju najveću podršku u ovom razdoblju i što uzrokuje neravnotežu u njima.
3 organa u vašem tijelu koji doprinose normalnom metabolizmu i regulaciji estrogena tijekom menopauze
JETRA
Jetra je nevjerojatan organ koji obavlja više od 500 funkcija. Između ostalog, pomažu i u sintezi hormona, a razdoblja većih promjena u hormonskoj ravnoteži, jetra jako osjete. Važna funkcija jetre je skladištenje energije reguliranjem razine glukoze u krvi. Važno je znati da razina glukoze u krvi ima veliku ulogu u simptomima menopauze. U tom razdoblju oscilira i tako uzrokuje valove vrućine, snažno lupanje srca, čak i glavobolje te nagle padove energije i koncentracije. Treća funkcija koju obavlja jetra je poticanje proizvodnje žuči, koja je u crijevima važna za probavu masti (sjećate li se prethodnog odlomka, koji govori o tome da žene u menopauzi unatoč promjenama u prehrani i tjelesnim aktivnostima dobivaju kilograme? To je također uzrok!).
CRIJEVA
U crijevima se nalaze receptori za estrogen i progesteron, a to uvelike utječe na rad crijeva (s tim je povezano praktički SVE!). Raspoloženje, opće zdravlje, imunitet, apetit, volja,...). Svaka promjena u količini ovih hormona uzrokuje promjenu crijevne mikrobiote. S druge strane, crijeva su ta koja će se, zbog nepravilne prehrane, neadekvatnog načina života, nedostatka sna ili pretjeranog uzimanja lijekova i antibiotika, pružiti otpor. To može dovesti od blažih oblika probavnih smetnji do kronične nadutosti, zatvora i smanjene apsorpcije hranjivih tvari. Tijekom menopauze važno je posebno paziti na crijeva i osigurati pravi omjer dobrih bakterija.
NADBUBREŽNE ŽLIJEZDE
Kada jajnici više ne proizvode dovoljno estrogena, njihov zadatak preuzimaju nadbubrežne žlijezde. Unatoč tome se i dalje brinu za proizvodnju progesterona (još jedan prijeko potreban hormon za žensko zdravlje!), kortizola i adrenalina. Žene, koje su više izložene stresu, odnosno intenzivnije doživljavaju okolnosti iznutra, tako proizvode kortizol (hormon stresa). U tom slučaju žene još intenzivnije doživljavaju simptome menopauze i brže upadaju u drastičan gubitak estrogena, brzo debljanje, nesanicu i druge neugodne simptome menopauze.
Tajna žena koje učinkovito pobjeđuju simptome menopauze je OTKRIVENA.
Žene starije od 40 godina trebale bi se brinuti za normalnu razinu estrogena i progesterona pravilnom prehranom i ljekovitim biljem koje pomaže ublažiti simptome menopauze i pridonosi hormonalnoj ravnoteži.
Istraživala sam načine unosa više prirodnih estrogena (fitoestrogena prisutnih u hrani) u tijelo i kako podržati najvažnije organe koji doprinose normalnom metabolizmu i regulaciji estrogena tijekom menopauze.
Tako je nastala mješavina stvorena baš za ŽENU koja svoju menopauzu želi pretvoriti u DRUGO PROLJEĆE, oprostiti se od neugodnih simptoma i ponovno živjeti samouvjereno i opušteno u svom tijelu.
MENOWELL - BILJNE KAPSULE
Kombiniraju sve biljke i tvari za uspostavljanje normalne hormonalne ravnoteže u vašem tijelu i istovremeno podržavaju sva 3 važna potporna organa i žlijezde (JETRA, CRIJEVA I NADBUBREŽNE ŽLIJEZDE).
SASTOJCI:
2 kapsule (preporučeni dnevni unos) sadrže:
- 200 mg ekstrakta Dong Quia (anđelika) (2 mg ligustilida),
- 100 mg ekstrakta lista maline,
- 8 mg ekstrakta ploda konoplje (0,5 mg agnuzida),
- 100 mg ekstrakta cvijeta crne djeteline (8 mg izoflavona),
- 80 mg ekstrakta korijena cimicifuge (2 mg triterpenskih glikozida),
- 60 mg ekstrakta soje (24 mg izoflavona),
- 50 mg ekstrakta rizoma dioskoreje (3 mg diosgenina),
- 50 mg ekstrakta korijena sladića (5 mg glicirizinske kiseline),
- 50 mg ekstrakta pravog đumbira (0,5 mg gingerola),
- 30 mg SerenzoTM (eterično ulje naranče (Citrus sinensis (L.) Osbeck)
- 100 mg Belinal® ekstrakta grana bijele jele (50 mg polifenoli)
MenoWELL kapsule:
Zašto ne hormonska terapija i zašto da Menowell?
Hormonska terapija:
- nuspojave: probavni problemi, tvrde grudi, migrene, promjene raspoloženja;
- sintetski hormoni koji služe kao zamjena za vlastite hormone;
- loše djeluje na srce i jetru (terapija se također ne preporučuje osobama koje imaju smetnje u radu ova dva organa).
MenoWell:
- NEMA NUSPOJAVA;
- prirodni sastojci i fitoestrogeni (biljnog izvora), koji potiču stvaranje vlastitog estrogena;
- potpomaže rad jetre i blagotvorno djeluje na kardiovaskularni sustav.
POSEBNA PONUDA
1x MenoWELL
3x MenoWELL
2+1 GRATIS
žena osjeti prve rezultate unutar tjedan dana
primjećuje smanjenje nadutosti unutar mjesec dana
osjeća
manje valove vrućine
osjeća se smirenije i opuštenije
govori da je MENOPAUZA podnošljivija
Naručite MenoWELL biljne kapsule i uvjerite se u njihovu učinkovitost 100% bez rizika
Želim da vam iskustvo kupnje MenoWELL kapsula ostane u dobrom sjećanju.
I da ih možete naručiti bez sumnje i brige o gubitku novca i zaglavljivanju kod kuće s kapsulama koje vam ne donose nikakvu korist...
Zato vam nudim 30-dnevno jamstvo povrata novca.
Kako to funkcionira?
1.
MenoWELL su prirodne biljne kapsule kojima je potrebno neko vrijeme da počnu djelovati. Za prve vidljive rezultate morate ih uzimati barem mjesec dana.
Ako ne vidite poboljšanje nakon prvog mjeseca, ja i moj tim stojimo na raspolaganju za sva pitanja i pomoć.
2.
Ako i dalje niste zadovoljni rezultatima, vratit ćemo vam puni iznos.
Ako vas MenoWELL ne oduševi ili čak razočara u roku od 30 dana, jednostavno nas nazovite na 01 777 6032 ili nam pošaljite e-mail na info@carniumbotanicals.hr.
Dat ćemo vam upute gdje vratiti svoju narudžbu i vratiti vam novac kada je primimo.
Da, čvrsto vjerujem da je kupnja MenoWELL kapsula jedna od najboljih odluka koje ćete donijeti.
KAKO SE ŽENE OSJEĆAJU NAKON UZIMANJA
MENOWELL BILJNIH KAPSULA
Ekskluzivna ponuda funkcionalnih paketa s MenoWELL kapsulama
FemCARE + MenoWELL
-20% povoljnije
MenoWELL + Her Biotic
-25% povoljnije
MenoWELL je impresionirao žene diljem Europe
Česta pitanja
Koliko je vremena potrebno da se pokažu pozitivni učinci?
Sve ovisi o stanju tijela. Dosadašnji rezultati pokazali su da su u nekim slučajevima učinci bili vidljivi već u prvom tjednu uzimanja, neki u roku od dva tjedna, dok nekima i nakon mjesec dana.
U kojim slučajevima ne smijem uzimati MenoWELL kapsule??
MenoWELL kapsule se ne preporučuju osobama koje su na hormonskoj terapiji, imaju problema sa štitnjačom i koriste tablete za štitnjaču. Menowell se također ne preporučuje ženama koje imaju umetnutu Mirenu.
Mogu li ih uzimati stalno ili trebam uzeti pauzu?
MenoWELL kapsule preporuča se uzimati 3 mjeseca u kontinuitetu. Također i nakon toga ih možete nastaviti uzimati, ali se možete odlučiti i uzeti dugu stanku od mjesec ili dva. Ako se tijekom tog vremena simptomi ponove, proizvod se može odmah uzeti. U suprotnom, možete uzeti mjesec ili dva pauze pa opet ponoviti tromjesečnu kuru.
Mogu li uzimati MenoWELL dok uzimam lijekove?
MenoWELL se može uzimati uz lijekove, ali se ne preporučuje ako osoba koristi tablete za štitnjaču i druge lijekove koji su namijenjeni regulaciji hormona. Također se ne preporučuje ako osoba ima umetnutu Mirenu.
Mogu li uzimati Her Biotic + MenoWELL dok uzimam lijekove?
Naravno (ako nisu lijekovi za regulaciju hormona). Her Biotic se može koristiti uz sve lijekove, uključujući lijekove za regulaciju hormona.
Mogu li uzimati FemCare + MenoWELL dok uzimam lijekove?
Naravno (ako nisu lijekovi za regulaciju hormona).
Mogu li prestati uzimati lijekove kada počnem uzimati dodatke prehrani?
Ne, nipošto. Prekinite terapiju lijekovima samo prema uputama osobnog liječnika. Dodaci prehrani su samo dodaci prehrani i ne zamjenjuju lijekove koje vam je propisao liječnik.
Djeluje li MenoWELL čak i bez uravnotežene prehrane ili tjelovježbe?
MenoWELL djeluje u svakom slučaju, ali usvajanje zdravog i aktivnog načina života ključno je za održavanje optimalnog zdravlja i dobrobiti.
Je li MenoWELL siguran?
MenoWELL je siguran proizvod jer se sastoji od kompleksa biljnih ekstrakata prirodnog podrijetla.
Mogu li koristiti MenoWELL ako imam alergiju ili intoleranciju?
MenoWELL se može koristiti ako postoji alergija i intolerancija na najobičniju laktozu i gluten. Ne preporučujemo MenoWELL nikome tko ima alergiju ili netoleranciju na biljke prisutne u mješavini.
Od koje dobi mogu uzimati MenoWELL?
MenoWELL počinjemo koristiti kada se konstantno počnu pojavljivati tipični znakovi menopauze, kao što su nesanica, pretjerano crvenilo, valunzi i noćno znojenje, promjene raspoloženja itd.
Ne mogu progutati kapsulu, mogu li uzeti MenoWELL na neki drugi način?
Otvorite MenoWELL kapsulu i pomiješajte je u čaši vode te popijte sadržaj. Dodatak najbolje djeluje kada se uzima u kapsuli.
Trebam li dodatke prehrani držati u hladnjaku?
MenoWELL proizvod nije potrebno držati u hladnjaku.
Kada i u koje doba dana uzimam MenoWELL?
Ovisno o simptomima koji se ponavljaju. Obično savjetujemo uzimanje MenoWELLa jednu kapsulu prije doručka i jednu prije ručka.
Ako se simptomi menopauze javljaju uglavnom noću i to otežava kvalitetan san, uvijek savjetujemo korisnicama da uzmu 2 kapsule u isto vrijeme kasno poslijepodne ili navečer.
Irena Novak
Kapsule uzimam već 3 tjedna i stvarno djeluju. Valunzi više nisu tako intenzivni i strašni!!!